samharries: The She in Her: An Analysis of Ogot's The Rain Came

The She in Her: An Analysis of Ogot's The Rain Came


28 Oct 2020 at 10:28am
Bilge bir kadın kimsenin düşmanı olmak istemez; bilge bir kadın kimsenin kurbanı olmayı reddeder. -Maya Angelou

Benimki gibi bir bilinç geliştirdiğim tüm yıllar boyunca, evrenin akkor standartları ve kadınların nasıl olması gerektiğine dair en küçük kısmı karşısında sürekli tokatlandım. Bir kadın her zaman göklerden gelen bir armağan, güzel ve zarif ya da onu bayıltan bir kahraman tarafından kurtarılmış sıkıntılı bir kraliyet veya her erkeğin başarısızlığının ardındaki kötü bir cadı olarak tasvir edilir masa sandalye kiralama. Ama kadın bir armağan değildir, mülk değildir, bir mal varlığı değildir. Bir kadın kurtarılacak biri değildir, eğer korunacaksa, o zaman neden? Ve evet, bu paragraf her zaman feminist makalelerimde mevcuttur. Kadın olmanın en yorucu yanı, bireyler olarak imajımız için hala savaşmak zorunda olmamız gerektiği gerçeğidir; bu, insan türünün amacının basmakalıp olanın zincirlerinden kopmak olduğu fikrine nasıl geldiğimin bir yansımasıdır. . İnsanlar inançlardan yaşam tarzlarına ve hatta çoraplarınıza uyacak doğru pantolon rengine kadar var olanı çürütmeye ve yok etmeye çalışıyor. Bu özgür olma dürtüsü, Jose'nin bir parkta vurulmasının, Romeo ve Juliet'in neden öldüğünün ve tüm devrimlerin ve savaşların meydana gelmesinin nedenidir.

Grace Ogot veya 'The Rain Came' hikayesinin ve diğer birçok hikayenin yazarı olan Kenyalı yazar Grace Emily Akinyi, karakterlerin gelenek ve kültürün bağlayıcı zincirlerine karşı verdiği mücadelede "Breaking-out" anını sundu. . Hikayelerinin çoğu, Victoria Gölü'nün doğal arka planına ve Luo halkının geleneklerine dayanmaktadır. Luo insanları ilginç, aslında çok ilginç, özellikle gelenekleri. Erkekler için ortak sünnet ritüelini uygulamazlar; bunun yerine erkekliğe başlama işareti olarak önden 6 dişi çıkarırlar. Ve bu gelenekler, folklor, mitolojiler ve bazen sözlü gelenekleri içeren Ogot'un hikayelerinin ortak temasıdır.

Bu tema aslında yağmurun gelmesi için kurban edilmek üzere tanrılar tarafından seçilen bir şefin kızı hakkında bir hikaye olan "Yağmur Geldi" nin merkezidir. Hikaye başlangıçta "Bir Yıl Fedakarlık" olarak adlandırılmıştı, ancak gerçekten giremediğim nedenlerden dolayı şimdi olduğu gibi değiştirildi. Ogot'un yazma konusundaki ilhamları çoğunlukla büyükannesinin henüz gençken anlattığı öykülerdi ve hem Uganda'da hem de İngiltere'de hemşire ve ebe olarak çalışırken toplumdaki gelenek çatışmalarına dair algısı daha da beslendi. Halkını UNESCO'da (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) temsil etti.

"Yağmur Geldi" öyküsünde sayısız geleneksel inanç ve toplumsal kural anlatıldı. Fedakarlık unsuru, kadın haklarının bastırılması, cinsiyet eşitsizliği ve geleneklerin gücü oluşturuldu. Bu ifade, aşağıdaki analizlerle açıklanacaktır.

Labong'o

Hikaye, Labong'o'yu hayatı boyunca Luo atalarının emrini kabul etmeye çalışan bir şef olarak tasvir ediyor. Bir kız alabilmek için beş kadınla evlendi ve orada Oganda geldi, ama atalar tıbbın içine girdiğinde kafa karışıklığı başladı, Ndithi'nin hayalleri, Oganda'nın sona ermek için göl canavarına kurbanlık parça olarak seçilmesi Kuraklık ve yağmuru cezbetmek.

Labong'o'nun karakterinde fedakarlığın iki sonucu vardır. Birincisi, seçeneği olmadığı, ancak sonunda bir kızı olana kadar tekrar evlenip evleneceği zamandı, ki bu, söylendiği gibi, ironik bir şekilde ondan uzaklaştırılarak, çabalarını anlamsız kılıyordu.

İkinci kurban kızıdır. Halkın şefi olarak, ailesi veya kendisi olsa bile, her zaman kasabanın iyileştirilmesini herhangi bir şey veya herhangi biri üzerinde seçmekle yükümlüdür. O zaman bir şef ve bir baba olarak rolünün çatışması başladı.

Hayatında hiç bu kadar imkansız bir kararla karşı karşıya kalmamıştı. Yağmur yağdıran kişinin isteğine boyun eğmeyi reddetmek, bireyin çıkarlarını toplumun çıkarlarının üzerinde tutarak tüm kabilenin feda edilmesi anlamına gelir. Daha Fazlası. Atalara itaatsizlik etmek ve büyük olasılıkla Luo halkını yeryüzünden silmek anlamına gelir. Öte yandan, Oganda'nın halk için bir fidye olarak ölmesine izin vermek, Labong'o'yu ruhani olarak kalıcı olarak sakatlayacaktır. Bir daha asla aynı şef olmayacağını biliyordu. ''

Gelenek ve aile arasında parçalanmıştı, ancak dünyadaki tüm çelişkiler nasıl sona erdiğinde, karşıt yönlerden biri hüküm sürüyor ve büyük bir şef olarak rolü. Oganda'nın göle gitmesine ve yağmurun gelmesi için ölmesine, insanların yaşamasına, kasabayı her zaman ilk sıraya koyan büyük şef olarak kalmasına izin vermeyi seçti.

Oganda

"Atalar, yağmur yağabilmemiz için onu göl canavarına kurban olarak seçtiler."

Labong'o'nun Oganda'nın kaderinin bir ilanı olarak halkın önünde söylediği söz buydu. Oganda, Luo halkının kızının şefidir ve yine de statüsü kaderini değiştirmeye yardımcı olmadı.

Add comment


Guest are not allowed to add blog comments. Please sign in.

Rate


Your rate: 0
Total: 0 (0 votes)